Aktualności
Data dodania: 10 września 2019

O „Czystym Powietrzu” z mieszkańcami Rybnika


16 września ruszają spotkania informacyjne dla mieszkańców Rybnika, poświęcone programowi „Czyste Powietrze”. Odbywać się one będą we wszystkich dzielnicach miasta.

• 16 września - Ochojec – godz. 17.00 - "Dom Kultury" ul. Rybnicka 23
• 18 września - Kamień – godz. 18.00 - SP nr 28 ul. A. Szewczyka 6
• 23 września - Kłokocin – godz. 18.00 - OSP Kłokocin ul. Włościańska 70
• 25 września - Orzepowice – godz. 17:00 - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 ul. Borki 37D
• 30 września - Chwałęcice – godz. 18.00 - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 15 ul. Gzelska 7
Spotkania informacyjne dla mieszkańców zostaną zorganizowane przy współpracy z radami dzielnic w najbliższych miesiącach we wszystkich 27 dzielnicach Rybnika.

Harmonogram kolejnych spotkań publikowany będzie na bieżąco na stronie: www.czystepowietrzedlarybnika.pl

Organizatorem cyklu spotkań jest Fundacja Ekologiczna „Ekoterm Silesia” przy wsparciu PGE Energia Ciepła i Miasta Rybnika.

- Celem akcji informacyjnej prowadzonej przez Fundację, przy wsparciu PGE Energia Ciepła, jest zapoznanie mieszkańców z wymogami dotyczącymi ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” – mówi Marek Rojczyk, prezes Fundacji Ekologicznej „Ekoterm Silesia”. - Na spotkaniach będzie można dowiedzieć się, kto może starać się o dofinansowanie i w jakiej kwocie, jak wypełnić wniosek, gdzie go złożyć i jak rozliczyć. Będzie także możliwość zadania pytań ekspertom, którzy na co dzień dyżurują w punkcie konsultacyjnym, finansowanym ze środków Miasta Rybnika – mówi prezes.

Rządowy program Czyste Powietrze potrwa do 2029 r. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.
Adresatami programu są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego, lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania. Mogą oni wnioskować o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.
- Od początku roku na terenie kampusu przy ul. Rudzkiej działa finansowany przez Miasto punkt konsultacyjny, w którym każdy mieszkaniec Rybnika może uzyskać informację w zakresie Programu „Czyste Powietrze” oraz pomoc przy wypełnianiu wniosku – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Teraz we współpracę włącza się PGE Energia Ciepła, która chce wesprzeć miasto w wyjściu z informacją o Programie do mieszkańców każdej dzielnicy Rybnika – dodaje prezydent.


Wyszukiwarka