Opis wydarzenia
Data wydarzenia: 12 stycznia 2018

Spotkanie noworoczne prezydenta i starosty


Starosta Raciborski Ryszard Winiarski oraz Prezydent Miasta Racibórz zapraszają 12 stycznia 2018 o godzinie 18.00 do RCK przy Chopina na Spotkanie Noworoczne, które uświetni koncert Zespołu Vołosi. Bezpłatne wejściówki do pobrania w RCI przy ul. Długiej 2.

Zespół Vołosi tworzony przez górali z Beskidu Śląskiego oraz muzyków klasycznych z akademii. Improwizujący kwintet smyczkowy, którego siła polega na radosnym i pełnym energii połączeniu tego, co wydawało się ogniem i wodą. Muzyka Karpat w ich rękach jest żywa, aktualna, ale nie zrywa połączenia z tradycją. W 2007 roku z tego wspólnego muzykowania powstała grupa Wałasi i Lasoniowie, w której siły połączyli muzycy klasyczni: bracia Krzysztof i Stanisław Lasoniowie, oraz członkowie ludowej kapeli Wałasi: Zbigniew Wałach, Jan Kaczmarzyk, Zbigniew Michałek i Robert Waszut.

W 2010 roku pod nazwą Wołosi i Lasoniowie (już bez Zbigniewa Wałacha, lidera Wałachów) zdobyli Grand Prix festiwalu Nowa Tradycja. To jedno z najważniejszych wydarzeń w muzyce etnicznej w Polsce, a zespół wtedy tam debiutował. Wołosi i Lasoniowie okazali się bezapelacyjnie najlepsi, dostali wszystkie nagrody: Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena i nagrodę publiczności "Burza Braw", a także indywidualną nagrodę dla najlepszego instrumentalisty "Złote Gęśle", która przypadła Krzysztofowi Lasoniowi.

W marcu 2011 roku Wołosi i Lasoniowie zdobyli nagrodę Grand Prix "Svetozar Stracin" za najlepszy utwór folkowy Europy ("Zmierzch" ) na International Folk Competition organizowanym przez Europejską Unię Nadawców (EBU). Wkrótce wydali debiutancką płytę "Wołosi i Lasoniowie", a ta zajęła drugie miejsce w dorocznym konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2011. Przy coraz częstszych wyjazdach zagranicznych "poprawili" nazwę na Vołosi.

Lasoniowie są synami wybitnego kompozytora Aleksandra Lasonia. Krzysztof gra na skrzypcach, Stanisław – na wiolonczeli. Piszą o sobie: "Instrumentaliści, związani na co dzień z Katowicką Akademią Muzyczną, którzy zawsze marzyli o improwizacji i którzy ponad wszystko ukochali ludowość wraz z jej spontanicznością, witalnością i pięknem".

Z kolei muzycy wywodzący się z zespołu Wałasi kultywują lokalną tradycję – a ich zespół działa w okolicy Istebnej. Reprezentują "muzykę Beskidu Śląskiego, Podhala, Orawy czy Beskidu Żywieckiego, Łemkowszczyzny i innych polskich i niepolskich zakątków Karpat". Zbigniew Michałek gra na skrzypcach, Robert Waszut na kontrabasie, a Jan Kaczmarzyk – na altówce i gajdach (rodzaju dud). Ten ostatni za działanie na rzecz popularyzacji folkloru został laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga.


Data
12.01.2018 18:00
- 12.01.2018 20:00
Położenie
w mieście
Rodzaj wydarzenia
Kulturalne
Region turystyczny
Śląsk
Adres
ulica Chopina 21
47-400 Racibórz
Kontakt
tel. +48 32 415 31 72
email: sekretariat@rck.com.pl
www: www.rck.com.pl
Kalendarium wydarzeń
Wyszukiwarka