Szczegóły atrakcji turystycznej
Kategoria: Przyroda

Park Wiśniowiec w Rybniku


Rybnik jest centralnym ośrodkiem Rybnickiego Okręgu Węglowego, położonego w południowej części województwa śląskiego. Miasto, mimo przemysłowego charakteru, może się pochwalić wieloma miejscami do rekreacji i wypoczynku. Pierwszy park na jego terenie powstał przed ponad stu laty, a w okresie międzywojennym Rybnik zyskał opinię „miasta kwiatów i ogrodów”. Również na początku XXI wieku w mieście nie brakuje parków i zieleńców, a także propozycji aktywnego wypoczynku. Rybnik znany jest bowiem z wielokilometrowej sieci znakowanych szlaków rowerowych, z których mogą korzystać wszyscy miłośnicy rekreacji na dwóch kółkach. W dzielnicy Rybnik Północ znajduje się natomiast coś dla bardziej wyczynowych rowerzystów – tor w Parku Wiśniowiec. Park ten otwarto dla rybniczan w 2002 roku. Ograniczają go ulice: od wschodu Gliwicka, a od północy Kapitana Leopolda Janiego. Dawniej tereny te należały do Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, którzy dysponowali tutaj m.in. boiskiem sportowym; rosło też tu wtedy ponoć aż 800 drzew wiśniowych. Profesjonalny tor poprowadzono w terenie leśnym. Wyposażono go w typowe dla tego rodzaju obiektów przeszkody terenowe, czyli „emki”, bandy, hopki czy „step-downy”. Renomę zdobyły już rozgrywane na tym torze zawody w widowiskowej konkurencji „four cross”, podczas której na złamanie karku ściga się czterech rowerzystów jednocześnie. Emocje wzbudzają również zawody rowerowych skoków z trikami, czyli „dirt jumping”. Coraz modniejsze są zawody „mountainborderów”. Obok toru zbudowano „skatepark” wyposażony m.in. w rampę, minirampę, „benk”, „box” czy „quater”. Zimą na torze zobaczymy już nie rowerzystów, ale saneczkarzy. Ponadto na terenie parku są boiska sportowe oraz alejki spacerowe. Z kolei w najbliższej jego okolicy znajduje się siłownia na wolnym powietrzu, plac zabaw oraz miejsca odpoczynku.

Lokalizacja
ulica Gliwicka
44-200 Rybnik
Rybnik
Region Rybnicko-Raciborski
w mieście
Dostępność
: cały rok
Informacje ogólne
: park i ogród
Ceny i udogodnienia
: wstęp wolny
Organizator
Polska

Nie jesteś zalogowany. Aby skorzystać z planera podróży musisz się zalogować.

Przejdź do strony logowania.

Atrakcje
Trasy
Galerie
Audiowycieczki z tego miasta
Zapraszamy na audiowycieczkę po Rybniku!
Pliki dźwiękowe
1556
/Media/Default\.MainStorage/Poi/qf5imslw.a1a\1556.mp3

W pobliżu
Rybnik
Schron w rybnickiej dzielnicy Wawok należy do umocnień wzniesionych przez Polaków w 1939 r., w ostatnich miesiącach przez II wojną światową. Obok niego budowano przed pamiętnym wrześniem jeszcze dwa inne schrony. Żadna z budowli, łącznie ze schronem na Wawoku, nie została przed wybuchem wojny ukończona, jednak wszystkie miały swój udział w kampanii obronnej. W latach 2005-2007, dotąd zapomniany schron został odnowiony przez grupę zapaleńców i okazjonalnie jest udostępniany do zwiedzania.
Rybnik
Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest obecnie najstarszym kościołem w Rybniku. Świątynia, pochodząca z XV w., nosiła pierwotnie wezwanie Matki Bożej Bolesnej. Z kościoła zachowało się do dziś jedynie prezbiterium, natomiast reszta rozebrana została pod koniec XVIII w., a owo prezbiterium przeznaczono na kaplicę cmentarną. W tych czasach wybudowano nową świątynię, która przejęła także pierwotne wezwanie. Obecnie dawne prezbiterium użytkowane jest jako kościółek akademicki.
Rybnik
Bazylika św. Antoniego Padewskiego w Rybniku, zwana czasem nawet „rybnicką katedrą”, znana jest głównie dzięki temu, że stanowi największą świątynię Górnego Śląska. Budowla posiada niemal stumetrowej wysokości wieże, widoczne z daleka, gdy z którejkolwiek strony zbliżamy się do miasta. Bazylika wzniesiona została w latach 1903-1906. W neogotyckim kościele umieszczono XVII-wieczną figurę patrona Ziemi Rybnickiej, św. Antoniego.
Rybnik
Kościół Matki Bożej Bolesnej, zbudowany na przełomie XVIII i XIX w., jest kościołem parafialnym, kontynuującym tradycje starszej świątyni na tzw. Górce Kościelnej, po której obecnie pozostało prezbiterium - pełniące dziś funkcję kaplicy akademickiej. Kościół, którego wezwanie ma związek z osiemnastowieczną pobożnością, był także miejscem chrztu ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela ruchu oazowego, bohaterskiego działacza społecznego.
Rybnik
Wielopole to licząca obecnie ok. 1800 mieszkańców dzielnica Rybnika, leżąca nieco na północ od centrum. Na jej terenie znajduje się szesnastowieczny kościół pw. św. Katarzyny i Matki Bożej Różańcowej. W świątyni tej, przeniesionej z miejscowości Gierałtowice, podczas prac remontowych odkryto na stropie cenną tzw. polichromię patronową. Kościół, będący najstarszym zabytkiem drewnianym Ziemi Rybnickiej, jest obiektem znajdującym się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
zobacz więcej
Szlak Kulinarny Śląskie Smaki
Rybnik
Obiekt, dysponujący eleganckim i przestronnym wnętrzem z letnim patio, położony jest w uroczym miejscu nad Zalewem Rybni... więcej>>
Ornontowice
Cukiernia z tradycjami sięgającymi początku lat 90.
Pawłowice
Restauracja na ziemi Śląskiej przy drodze krajowej nr 81 na trasie Wisła-Katowice w bezpośrednim sąsiedztwie stacji pali... więcej>>
Noclegi
Rybnik
Hotel Arena położony jest w niedalekiej odległości od centrum miasta - znajduje się dosłownie kilka minut drogi od rynku. Dodatkowo położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Stadionu Miejskiego oraz kąpieliska "Ruda".
Rybnik
Obiekt znajduje się w ścisłym centrum Rybnika, 500 m od rynku, w bezpośrednim sąsiedztwie Galerii Handlowej Plaza. Dogodne położenie pozwala dotrzeć do wielu ważnych miejsc w mieście, takich jak teatr, stadion, basen Ruda, dworce komunikacji, strefa przemysłowa w bardzo krótkim czasie. Nasze miasto to również odpoczynek.
Rybnik
Kamienica położona w centrum Rybnika, kilka minut od Rynku i centrów handlowych. Cicha, spokojna okolica. Villa Silesia oferuje pokoje 1, 2, 3, 4-osobowe. Goście mają ogólny dostęp do aneksu kuchennego w pełni wyposażonego oraz do pralki.
zobacz więcej
Gastronomia
Rybnik
Pub oferujący największą w Rybniku ilość rodzajów piwa z całej Europy.
Rybnik
Naleśnikarnia mieszcząca się w jednej z przyrynkowych uliczek. W naleśnikarni "Cynamonka" zjesz pyszne naleśniki przyrządzane na słodko oraz na ostro. W menu znajdziesz około 50 pozycji naleśników, a także tosty, sałatki i napoje.
zobacz więcej